Historia Szkoły Podstawowej w Zgłowiączce rozpoczęła się w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Na początku szkoła mieściła się w budynku obecne- go domu nauczyciela. Była to placówka cztero-, a następnie pięcioklasowa.

Nowa siedziba szkoły powstała dzięki zaangażowaniu władz powiatu włocławskiego i współpracy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Została wybudowana na działce ofiarowanej specjalnie na ten cel przez ówczesnych właścicieli majątku w Zgłowiączce – państwa Jadwigę i Stefana Borzymów. Obecny gmach szkoły oddano do użytku w 1929 r. - 95 lat temu. Nowoczesna, jak na owe czasy, placówka przez 10 lat prężnie działała pod czujnym okiem pierwszego kierownika Bolesława Sobczaka.

Funkcjonowanie szkoły przerwał wybuch II wojny światowej. Niemcy nakazali jej zamknięcie. Kierownika szkoły oraz nauczyciela Tadeusza Miziarskiego (wraz z innymi pedagogami z okolicznych miejscowości) hitlerowcy podstępnie zwerbowali na konferencję we Włocławku (26 października 1939 r.), gdzie zostali aresztowani, a następnie przewiezieni w okolice Królewca i wkrótce bestialsko zamordowani.

Do sal lekcyjnych uczniowie powrócili w Zgłowiączce na początku 1945 r. za sprawą Kazimierza Waszaka, który od 27 stycznia 1945 r., mimo toczących się jeszcze działań wojennych, przy pomocy okolicznych mieszkańców reaktywował funkcjonowanie szkoły. Uruchomiono ją 12 lutego 1945 r. Liczyła wówczas 467 uczniów rozdzielonych na 9 oddziałów. Kierownictwo powierzono Kazimierzowi Waszakowi, którego umiejętności administracyjne i organizatorskie oraz kompetencje pedagogiczne miały znaczący wpływ na jej sprawny rozwój. Pod jego nadzorem powstały nowoczesne pracownie: fizyczno-chemiczna i zajęć technicznych. Dbano o wysoki poziom kształcenia, wychowanie w duchu patriotyzmu i poszanowania tradycji oraz dobrą współpracę ze środowiskiem.

Wprowadzane w kolejnych latach reformy polskiej oświaty spowodowały zmiany w liczbie oddziałów funkcjonujących w szkole. Z siedmioklasowej placówka została przekształcona na ośmioklasową. Następnie dziewiętnaście lat pracowała w systemie 6-klasowym, a od 2018 r. uczniowie znów uczą się w 8 oddziałach.

W ciągu minionych dekad zmieniali się także kierownicy i dyrektorzy szkoły oraz skład grona pedagogicznego. Od 1 września 1968 r. zarządzaniem szkołą zajmował się Wincenty Sieradzki, najpierw jako jej kierownik, a następnie dyrektor. Po jego odejściu na emeryturę, od 1 września 2002 r., stanowisko to objęła Barbara Wysocka-Czajka. Od 1 września 2024 roku dyrektorem szkoły jest Magdalena Twardowska.

W historii szkoły i wspomnieniach rzeszy jej absolwentów zapisali się także nauczyciele, szczególnie Ci, którzy tej placówce oddali znaczną część swego zawodowego życia. Włożyli wiele pracy i zaangażowania w edukację dzieci i młodzieży, troszczyli się o wszechstronny rozwój i wychowanie kolejnych pokoleń. Wielu uczniów naszej szkoły z sentymentem

wspomina twarze i nazwiska pedagogów, związanych ze szkołą przez kilka dziesięcioleci.

Doniosłym momentem w historii szkoły było nadanie jej imienia Tadeusza Kościuszki i przekazanie uczniom sztandaru z wizerunkiem wielkiego bohatera narodowego. Z tej okazji powstał również hymn szkoły. Jego tekst, do melodii ludowego kujawiaka, napisała emerytowana nauczycielka i wieloletnia mieszkanka Zgłowiączki Krystyna Sowińska. Uroczystość nadania szkole imienia odbyła się 17 czerwca 2001 r. Została połączona z odsłonięciem odbudowanego, po zniszczeniu w czasie II wojny światowej, pomnika Tadeusza Kościuszki - daru parafian i miejscowego społeczeństwa.

 

Publiczna Szkoła Podstawowa

im. Tadeusza Kościuszki

w Zgłowiączce

Created by Magdalene Twardowska